Bizi Takip Edin:

Avrupa Reklam
GenelTabela Fiyatları Nasıl Belirlenir? Ortalama Tabela Fiyatları

Tabela Fiyatları Nasıl Belirlenir? Ortalama Tabela Fiyatları

Endüstriyel reklamcılık alanında en çok tercih edilen hizmetlerden birinin tabela olduğunu hepimiz biliyoruz. Hem bir markanın bilinirliğini arttırmak hem de ürün ve hizmetlerini pazarlamak için tabelalar olmazsa olmaz reklam uygulamaları arasında yer alıyor. Oldukça etkili olan bu reklam uygulamalarının elbette ki bir maliyeti de var. Peki, tabela fiyatları neye göre belirlenir? Ortalama tabela fiyatları neler? Bu konuda sizi biraz aydınlatalım istedik.

1. Tabelanın Çeşit ve Modeli

Tabela fiyatları söz konusu olduğunda en belirleyici unsurlardan biri elbette ki tabela çeşidi oluyor. Sayısız sektörde kullanabilecek çok çeşitli tabela modelleri bulunuyor. Dolayısıyla tercih edeceğiniz tabela modeline göre fiyatlar da değişecek. Işıklı, ışıksız, dijital baskı vs. gibi talebinize göre üretilecek olan tabelalarda, eklenecek her bir özellik maliyetleri değiştirecektir.

İlginizi Çekebilir: Tabelaları Karşılaştıralım: Markanız İçin En İyi Tabela Hangisi?

2. Tabelanın Boyutu ve Metrekaresi

Tabela fiyatlarını belirlerken tabelanın boyutu da önemli bir etken elbette. Hem işçilik hem de kullanılan malzeme miktarını göz önünde bulundurduğumuzda tabi ki de küçük boy tabelaların fiyatları daha ekonomik olabiliyor. Genelde işletme girişlerinde ya da iç mekanlarda kullanılıyor bu boyuttaki tabelalar. Ancak onlarda da daha göz alıcı bir hale getirmek gerekebiliyor ki bu da en azından ışıklı tabelanın kullanılması demek oluyor. Ancak devasa boyutlardaki tabelalara göre yine daha uygun fiyatlarda seyredecektir.

3. Profesyonel Tasarım Süreçleri

Markanın talebine göre profesyonel tasarım süreçlerinden geçen her tabela çeşidinin maliyeti ayrı oluyor. Burada tabela modelinin de etkisi var. Mesela pleksi tabelalar, özellikle mağazalar tarafından en çok tercih edilen tabela modeli. Bunun iki sebebi var; birincisi dayanıklı ve uzun süre kullanılabilir tabela modellerinden biri olması, diğeri de özel tasarım çalışıldığı için başarılı bir görsele sahip olmaları. Bu tabela modeline ışık eklemek istediğinizde yine maliyet değişecektir. Genel olarak marka tarafından özel sipariş tabelalar, tabela fiyatlarını doğrudan etkiliyor.

4. Kullanılan Malzeme Kalitesi

Tabelanın hangi malzemeden üretildiği de tabela fiyatlarında oldukça belirleyici bir etken diyebiliriz. Özellikle dış mekan tabelalarında dayanıklılığın ne kadar önemli olduğunu göz önünde bulunduracak olursak aslında bu ürünlerin tam bir fiyat/performans ürünü olduğunu söylemek yanlış olmaz. Başta maliyet kalemleri size fazla görünse bile, uzun süreler boyunca kullanacak olmanız, herhangi bir yıpranma sorunuyla karşılaşmayacak olmanız aslında sizi uzun vadede kâra geçirecek.

5. Markanın Amacı

Çünkü markanızın amacı neyse, buna göre bir tabela modeli tercih etmeniz gerekiyor. Doğru tabelayı seçmek, hedef kitlenizi doğru adrese yönlendirmektedir. Bu yüzden de oldukça önemlidir. Dolayısıyla tabelanız için bir bütçe belirlemeden önce, markanızın amacını ve hedeflerini belirlemeniz bu noktada doğru bir hamle olacaktır. Dediğimiz gibi, markanızın amacı da aslında tabela fiyatlarını belirleyen unsurlardan biri.

6. Tabelanın Özellikleri

En belirgin özelliği ve aslında fiyatı doğrudan etkileyecek olan özellik tabelanın ışıklı mı yoksa ışıksız mı olacağı. Sadece tabelanın yapım sürecini vs. ele almamak gerekiyor. Işıklı tabelanın kullanım süresi boyunca harcayacağı enerjiyi de göz önünde bulundurabilirsiniz bu noktada. Tabelanın sahip olduğu tüm özelliklere göre tabela fiyatları da değişiyor. Siz bir tabela modelini seçtiğinizde, tabelanızda olmasını istediğiniz her bir özellik maliyeti değiştirecektir.

7. Montaj Yapılacak Yer

Bu da tabela fiyatlarını doğrudan etkileyen unsurlardan biri. Çünkü fiyat hesaplaması yapılırken montaj da işin içine dahil edildiği için mekan ve kat durumu da bu fiyat hesaplamasının içine dahil ediliyor. Reklamcının, montaj yapılacak yerin önceden görülmesi ile birlikte en doğru fiyatlandırma yapılmaktadır. Mekan ve kat durumunun yanı sıra konum da tabela fiyatını doğrudan etkiliyor diyebiliriz.

Ortalama Tabela Fiyatları

Tüm bunların ışığında ortalama tabela fiyatı için bir rakam vermek zor. 1000 TL’ye de tabela yaptırabilirsiniz, 10.000 TL’ye de. Fiyatlar, saydığımız tüm maddelere göre değişiyor. Sizin yapmanız gereken markanızın amacını ve hedefini belirledikten sonra sizin için en doğru tabelanın hangisi olacağına karar vermek. Tabela modelinize karar verdikten sonra da tabelanızda olmasını istediğiniz özellikleri ve montaj yapılacak yeri belirtin. Buna göre de bir fiyat teklifi alarak, ortalama bir tabela fiyatı elde edebilirsiniz.

Endüstriyel reklam alanındaki tüm ihtiyaçlarınız için bizimle buradan iletişime geçebilirsiniz.

Bir Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir