Bizi Takip Edin:

Avrupa Reklam
GenelMakine Parkuru Nedir? Ne İçin Kullanılmaktadır?

Makine Parkuru Nedir? Ne İçin Kullanılmaktadır?

Gelin, bugün biraz farklı konulara değinelim. Makine parkurunu, bir işletme içerisinde bulunan bağımsız makine ya da makineler topluluğu olarak tanımlayabiliriz kısaca. Taşınmaz varlıklar hariç tutulmak suretiyle, tüm üretim hattı ve yardımcı tesisleri ile beraber üretim tesisinin tamamını makine parkuru olarak düşünebilirsiniz.

UDES’e göre aslında makine parkurunun daha genel bir tanımı var. Bir işletmenin faaliyetlerinde sürekli olarak kullanılması düşünülen varlıklar olarak tanımlanmış. Arazi, binalar, makine, teçhizat mesela bu varlık kategorileri arasında gösteriliyor. Bunların yanı sıra arazi, arazi ve binalar, makineler, gemiler, uçaklar, motorlu araçlar, mobilya ve demirbaşlar ve büro cihazları aslında hep bu varlık kategorisi içerisinde yer alıyor. Ancak endüstriyel kesim makineleri gibi makineler daha çok endüstriyel ve sanayi alanında kullanılıyor.

Makine Parkuru Ne İçin Kullanılır?

Makine parkuru, etkin bir üretim alanı oluşturmak için kullanılıyor. Özel üretim ile sektöre uygun olarak pek çok tesiste kullanılabilirler. Üretim alanı ise bir parkur içerisinde ortak bir nokta üzerinden kontrol ediliyor ve parkurlar da birbirleriyle bağlantılı olacak şekilde tek bir merkezden değerlendiriliyorlar. Sayısız sektörde, çalışmaların ve üretimlerin güvenli bir şekilde ilerleyebilmesi için bağlantılı sistemler kullanılıyor. Yani aslında yazının başında da dediğimiz gibi makine parkurunu, tesisin bütünü olarak düşünebilirsiniz.

Endüstriyel Makine Parkuru

Endüstriyel ve sanayi sektöründe yer alan birçok fabrika alanı için makinelerin vazgeçilmez olduğunu belirtmemize gerek yoktur sanıyoruz. Tesisin bütünü ancak bağımsız olarak ele alınan makine parkurları, üretimin senkronize bir şekilde devam etmesi açısından büyük bir öneme sahipler. Makine parkuru, pek çok konuda çözüm yöntemi olarak da kullanılıyor. Özellikle tesis içerisinde günlük çalışmaların yapılabilmesi konusunda büyük rahatlık ve kolaylık sağlıyor. Endüstriyel makine parkurları aşağıda belirteceğimiz alanlarda, farklı işlem birimlerinde sıklıkla kullanılıyor;

  • Paketleme
  • Ambalajlama
  • Kesim
  • Malın Korunması
  • Malın Tanınması
  • Ürünlerin Sürüklenebilmesi
  • Süsleme
  • Etiketleme
  • Taşıma

Makine Parkurlarında Üretilen Ürünlerin Farkı Nedir?

Makine parkurunda kullanılan sistemler bir bütün ve özellikle üretim tesislerinde ön plana çıkıyorlar. Bu sistemler, senkronize bir şekilde birbirleriyle bağlantılı olmalarıyla öne çıkıyor. Böylece imalat ve üretimler oldukça hızlı ve sorunsuz bir şekilde tamamlanıyor. Eğer birinci kalite malzemeler kullanılıyor, özel olarak tasarım da çalıştırılıyorsa, makine parkurundan çıkan bir ürün daha dayanıklı ve uzun ömürlü oluyor.

Makine Parkurları Başka Hangi Amaçlarla Kullanılıyor?

Bulunduğu sektöre uygun olacak şekilde üretimden geçen makine ve makine parkurları, birçok amaç doğrultusunda kullanılabiliyorlar. Yazının başında da bahsettiğimiz üzere maddi varlıklar, makineler ve özel amaca yönelik ürünler olarak da değerlendirilebiliyorlar. Ancak genel olarak mal ve hizmet tedariği, idari amaçla veya bir başkasına kiralama şeklinde de kullanılabiliyorlar. Endüstriyel yapı alanında kaliteli kullanım imkanı sağlıyor. Ayrıca hem titiz bir işçilikle hem de son teknoloji sistemler ile sağlanıyor. Makine parkurlarını, daha pek çok alanda rahatlıkla değerlendirebilirsiniz.

Bir Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir